Vse moje delo, do sedaj, so bili bolj ali manj manjši kozmetični popravki (z izjemo zavor). Zdaj pa je prišel čas za… No, malo večji kozmetični popravek.
Za marsikoga je Trabant tarča posmeha zaradi svoje karoserije iz “plastike”. V resnici so bili oblečeni v duroplast, ki so ga v DDR pridobivali iz recikliranih bombažnih odpadkov. Avto povečini res ni bil iz pločevine, ampak rjavel pa le ni. (Tudi) zato je bila doba uporabe povprečnega Trabanta kar osemindvajset let.
Pri Trabantu model Tramp (vem, v tem času zelo ponesrečeno ime) pa je stvar malo drugačna. Leta 1966 so začeli izdelovati model Trabant Kübel za potrebe vojske in gozdarske službe. Imeli so zložljivo platneno streho, odstranljiva vrata prav tako iz platna, dve tretjini ostale zunanjosti pa je bila pločevina. Duroplast služi samo za pokrov motornega prostora in prednja dva blatnika zato je bolj izpostavljen rjavenju. Leta 1978 so pričeli izdelovati tudi civilno različico tega modela in jo poimenovali Tramp.
Za kakršno koli resnejšo uporabo Trabija sem sklenil odpraviti čim več zunanjega rjavenja in ga v nadalje preprečiti. Odstranil sem prednji odbijač vključno s prednjima meglenkama, zaščito pod motorjem z obema nosilcema, notranji in zunanji del prednjih glavnih luči, zadnji odbijač z dvema lučkama za osvetlitev registracijske tablice, dva podstavka za posodo za gorivo iz prtljažnega prostora in podstavek za rezervno gumo.
Nato sem vse dele temeljito speskal in pripravil za barvanje.
Marsikje so vidne posledice manjših trkov zato bo potrebno tudi klepanje in varjenje. Sam s tem nimam izkušenj in ker bi rad da so najbolj izpostavljeni deli vozila pobarvani trajno in lepo, sem poiskal kleparstvo in ličarstvo ki se ukvarja posebej s starodobniki in prepustil to delo njim. Sam pa, tačas ko so odstranjeni deli na barvanju, poizkusim sanirati rjo na Trabiju.