S prenovljeno armaturo pod ramo in zalogo kontaktnih sponk, vijakov, varovalk, termoskrčljivih cevk, izolirnega traku, vezic, vodnikov različnih dimenzij in barv ter ostalega drobnega materiala sem se odpravil v garažo. Najprej sem namestil vtičnico pod armaturo in jo priklopil z novimi vodniki. Načeloma naj bi bila vtičnica na negativni pol priključena preko na novo pobarvanega podstavka, ker pa novi sloji barve zelo zmanjšajo prevodnost sem dodal še vodnik za ozemljitev.

Sproti sem sledil vsaki žici in si zapisoval kam vodi in si ustvarjal sliko kako ta inštalacija sploh deluje. Na pomembnejših in tistih najbolj kritičnih spojih sem zamenjal sponke in jih dodatno zaščitil s slojem izolacije. Nekje sem zamenjal kar cele vodnike, nekaj odvečnih sem pa tudi odstranil. Z vezicami sem nekako skušal urediti snope vodnikov v neko logično gmoto pa ne vem, če mi je ravno upelo.


Odstranil sem vse varovalke in očistil kontakte, s kleščami nastavil držala in prevetril, ter po potrebi popravil, kontakte na dovodih in odvodih. Spotoma sem na telefonu stalno preverjal sliko originalnega načrta avtoelektrike v Trabantu 601 in se zraven spraševal kje hudiča najdejo Nemci izraze kot so “Bremsschlußabstandsleuchte”? Počutil sem se čustveno zlorabljenega, ko sem že tretjič bral besedo “Zweihebelunterbrecher” in še kar odkrival nove črke v njej. Sicer pa roko na srce, nekaj bo že na tem, če pomislimo kaj pomeni nemška avtomobilska industrija v svetu.

Priklopil sem meglenko na zadnji strani avta, ki sem jo kupil že dalj časa nazaj in končno ugotovil čemu služi tista mala črna škatlica s štirimi kontakti, ki sem jo odstranil izpod pokrova, ker je samevala brez kakšne namembnosti. Gre namreč za relejno stikalo, ki preko stikala na armaturi krmili vklop in izklop prednjih meglenk. Preveril sem če deluje in ga pričvrstil na blatnik pod pokrovom in mu dodal nov dovodni vodnik direktno iz varovalke. Zamenjal sem tudi obe stikali za meglenke na armaturni plošči. Tudi stikalo za vklop luči ob vzvratni vožnji sem nadomestil in ga pravilno nastavil.


Ko sem pa zamenjal še stikalo za luči in brisalce pa je prišel čas da vse skupaj spravim pod napetost in vidim kaj bo. Stikala so bila na mestu, priklopil sem še števec in prikazovalnik, za vsak sučaj sem odstranil vse varovalke in priključil pozitivni pol na akumulatorju. Nato sem preveril kje vse je napetost brez varovalk. Vstavil sem prvo varovalko in zopet preveril ter tako naprej. Vse je izgledalo super in začel sem preverjati stikala za luči. Pozicijske, dolge, kratke, smerniki, zavora, rikverc,… Vse deluje kot mora. “Uf, tole je pa super! Nisem si mislil, da bo šlo brez tež…” Misli v glavi nisem dokončal, ker so v tistem trenutku prednji žarometi izgubili pol svetilnosti, na števcu so se prižgale neke lučke, ki se ne bi smele, smerniki pa niso več delali. No, zdaj smo pa tam, sem si mrmral. Sedaj pa lahko dneve iščem kaj je narobe. Kar malce poklapan sem odstranil vse varovalke in se začel najprej spraševati kaj je vzrok takega obnašanja, zatem pa sem pričel z inštrumenti tudi preverjati kaj se dogaja. Kakšno dobro uro mentalne gimnastike kasnje pa sem doživel svoj hevreka moment. Negativni pol akumulatorja je z zelo debelim vodnikom povezan direktno na menjalnik. Tanjši vodnik pa je z vijakom povezan tudi na pločevino, ki loči motorni prostor od potniškega. Pod armaturo pa je na isti pločevini še en vijak na katerega so priključeni negativni vodniki potrebni za delovanje vseh krmilnih stikal na armaturni plošči. Električni tok je prišel do stikal preko varovalk, sponk in vodnikov, ki sem jim posvečal toliko pozornosti. Ampak kolikor toka pride, ga mora tudi iti in sedaj sem ugotovil, da je stik slab v odvodu tega toka. Smer prevodnosti je torej: stikalo -> vodnik -> vijak na pločevini -> pločevina -> drug vijak na pločevini -> vodnik -> minus akumulatorja. Ker mora tok preko dveh spojev na pločevini in tudi preko pločevine same (ki je poleg vsega še pobarvana), v teh letih pa je vse skupaj malo zarjavelo in se je nabrala umazanija, je tam prihajalo do slabega stika. Zato so tudi luči svetile močneje, če sem pritisnil na sklopko. S pritiskom sem zagotovil boljši kontakt med pločevino in menjalnikom, ki pa je, kot sem že omenil, povezan z akumulatorjem. Drugače si tega ne znam razložiti. Z vodnikom ustreznega preseka sem povezal oba vijaka na pločevini in tako zaobšel pot toka čez pločevino. Spet sem vse preveril in zopet je bilo vse OK, le da je tokrat tako tudi ostalo.
Nazaj sem pritrdil tudi očiščeno in prebarvano okrasno masko okoli volana in prestavne ročice. V masko je pričvrščeno tudi stikalo za smerne luči.
Sedaj je bil malo večji izziv usposobiti le še prednje meglenke. Rele sem že predhodno zmontiral in zagotovil njegovo delovanje, z že obstoječimi vodniki sem ga povezal z žarnicami, ozemljitev žarnic pa sem izvedel na novo, ker gre za kar močnega porabnika in so v igri močni tokovi. Ampak so zelo dragocena pridobitev in vožnja z njimi bo ponoči čisto druga pesem. Za konec pa sem se odločil še, da je najbolje da vso to posodobljeno inštalacijo napaja nov akumulator. Ob menjavi sem zamenjal še vijake in podložke na priključnih kontaktih in s tem zaključil delo na avtoelektriki. Končno! Kar odleglo mi je, ker sem sedaj veliko bolj siguren da bo vse delovalo kot namazano.


